Ga direct naar


ChristenUnie, belicht ook de schaduwzijde!

Harmjan-Veddermaandag 11 januari 2010 23:00 | Harmjan Vedder
De ChristenUnie heeft veel om tevreden over te zijn als regeringspartij. Laurens Buist laat in zijn artikel op Opunie echter weten dat hij het elan mist uit de oppositiejaren. De ChristenUnie is naar zijn smaak teveel een bestuurderspartij geworden. Feitelijk valt dat wel mee is mijn indruk. Maar de beeldvorming is een andere en wordt door de partij zelf versterkt. Er is meer aandacht nodig voor de schaduwzijde van christelijke politiek.

Een christen-politicus bedrijft politiek met de Bijbel in de hand. Bij die open Bijbel moet in eerste instantie worden stilgestaan bij de vraag wat de Bijbel betekent voor het persoonlijke leven van de gelovige. Dan pas volgt de vraag wat dat betekent voor de samenleving. En tot slot is de vraag hoe je dat in het gegeven politiek landschap bereikt. Die tussenstappen moeten bij de kiezer onder de aandacht worden gebracht, omdat ze van grote invloed zijn op het eindresultaat van de inspanningen van een christenpoliticus.

Een ChristenUnie-politicus wordt gedreven door zijn geloof in een liefdevolle God en komt op basis van de Bijbel tot een zeker standpunt over welk gedrag God van hem verwacht in zijn persoonlijke leven. Wat heeft dat standpunt over het persoonlijke leven voor gevolgen voor politiek optreden? Het antwoord lijkt in eerste instantie simpel: wat God van jou vraagt, vraagt hij ook van je medemensen. Het gaat hier echter om de relatie tussen God en de gemeenschap van de kerk. Daarbij geldt vanuit de traditie van de ChristenUnie terughoudendheid omtrent de betekenis van het politieke. Het gaat God immers niet om je gedrag, maar om je hart en daarin staat de overheid met lege handen. Je hart is principiële vrije ruimte; politiek gaat slechts over gedrag van mensen. Het gaat in de politiek bovendien enkel om een tijdelijke aardse vrede, de vraag naar publieke gerechtigheid, niet om de ultieme gerechtigheid, de hemelse vrede. (Sterker nog, soms kunnen beide haaks op elkaar staan. Neem het voorbeeld van godsdienstvrijheid.) Uiteindelijk is de betekenis van de Bijbel voor de hele samenleving (let wel: in politiek opzicht!) beperkter, dan voor het individu. Dat Augustiniaanse onderscheid kan de verwachtingen van christelijke politiek temperen.

Dan is er ook nog de politiek situatie. De ChristenUnie heeft beperkte invloed. Ze moet bovendien zaken doen met partijen die grote moeite hebben met de door de bijbel en schepping geïnspireerde opvattingen over wat goed is voor de samenleving.

Behaalde resultaten in de politiek mag je best onder de aandacht brengen. Maar ze blijven altijd schamel, zolang je ze niet in het juiste perspectief zet: dat van de aardse vrede, in een politiek marginale rol. Als je die schaduwzijde van het bedrijven van christelijke politiek in het licht zet, dan doet dat ook het beeld van de behaalde resultaten goed.

Harmjan Vedder

Tags

«Terug

Reacties op "ChristenUnie, belicht ook de schaduwzijde!"

Gebuis, E.P.A. (Edward)
Geplaatst op: 12-01-2010 15:28Citeer
Citaat
Harmjan Vedder schreef:

Een christen-politicus bedrijft politiek met de Bijbel in de hand. Bij die open Bijbel moet in eerste instantie worden stilgestaan bij de vraag wat de Bijbel betekent voor het persoonlijke leven van de gelovige. Dan pas volgt de vraag wat dat betekent voor de samenleving. En tot slot is de vraag hoe je dat in het gegeven politiek landschap bereikt.

Kijk, hier gaat het dus al fout. Voor een (goede) politicus komt het algemeen belang, en dus de samenleving, boven zijn eigen belangen en persoon. Als de denkwijze en de handelwijze van een Christen-politicus dus afhangen van de betekenis van de Bijbel en zijn/haar interpretatie ervan betekent dat per definitie dat we te maken hebben met een minder goede politicus dan iemand voor wie de Bijbel geen rol speelt.
Citaat
Harmjan Vedder schreef:

wat God van jou vraagt, vraagt hij ook van je medemensen. Het gaat hier echter om de relatie tussen God en de gemeenschap van de kerk. (...) Uiteindelijk is de betekenis van de Bijbel voor de hele samenleving (let wel: in politiek opzicht!) beperkter, dan voor het individu.

Zeker met die laatste zin kan ik het eens zijn, als tenminste de toevoeging "Let wel: in politiek opzicht" eruit gaat.
Met nog slechts 40% van de inwoners van ons land die (actief) Christen zijn, heeft de Bijbel voor de samenleving steeds minder betekenis.
Citaat
Harmjan Vedder schreef:

Maar ze blijven altijd schamel, zolang je ze niet in het juiste perspectief zet: dat van de aardse vrede, in een politiek marginale rol. Als je die schaduwzijde van het bedrijven van christelijke politiek in het licht zet, dan doet dat ook het beeld van de behaalde resultaten goed.

Mogelijk zal met name de achterban van de CU hierdoor meer begrip krijgen voor de acties (of het gebrek hieraan) van de CU. Voor de rest van de samenleving zou het best een averechts uit kunnen pakken; men zou best eens kunnen zeggen dat dit nog een argument is voor het laten verdwijnen van religie uit de politiek.

Persoonlijk vind ik eigenlijk dit hele artikel een duidelijk argument dat religie en politiek niet samengaan en dus dat religie uit de politiek geweerd dient te worden.
Dam, F (F) van
Geplaatst op: 12-01-2010 15:46Citeer
Met de bijbel in de hand heeft CU het abortus vraagstuk niet behandeld. Heeft het homo vraagstuk niet behandeld. Heeft zelfdoding niet behandeld. Laat de achterban met onvrede achter. Dat is CU. Wat een party...
Mr. E.
Geplaatst op: 12-01-2010 23:47Citeer
Schitterend. Heel Nederland praat over het rapport van de commissie Davids over de invasie van Irak, maar de achterban van de ChristenUnie denkt alleen aan het terugdraaien van abortus, euthanasie en het homohuwelijk.
Nieuw bericht