Klein instrument voor grote problemen: budgetwinkels
maandag 01 maart 2010 02:28 | Hugo ScherffVeel mensen in Nederland zijn arm. Dat zou eigenlijk niet hoeven, gezien het stevige vangnet dat we hebben: iedereen heeft recht op een uitkering. Wanneer mensen schulden hebben, is zo’n uitkering echter niet meer voldoende om van rond te komen. Daarom gaan mensen vaak de schuldhulpverlening in.
Dat is een gigantische bureaucratische molen, waar mensen een hele papierwinkel voor moeten bijhouden. Slechts een klein deel van de cliënten wordt hiermee daadwerkelijk geholpen. Misschien zou de budgetwinkel een oplossing kunnen zijn.
We kennen in Nederland al rechtswinkels. Laagdrempelige kantoren waar je zo kunt binnenlopen voor eenvoudig juridisch advies. Vaak worden dergelijke winkels bemand door studenten. Die rechtswinkels kunnen voorkomen dat mensen terechtkomen in nog zo’n bureaucratische molen: die van de rechtspraak. Een kort advies kan al vroeg duidelijkheid scheppen, waardoor mensen weten waar ze aan toe zijn, en de behoefte en de noodzaak om grote juridische gevechten aan te gaan kan afnemen.
Datzelfde zou kunnen gelden voor budgetwinkels. Dat zouden plekken kunnen zijn waar mensen even kunnen binnenstappen als ze een keer moeite hebben met het betalen van hun telefoonrekening, of als ze weten dat ze binnenkort in inkomen achteruitgaan, maar geen flauw idee hebben hoe ze dat moeten opvangen. Of als ze niet begrijpen hoe het zit met de rente op de lening die ze hebben afgesloten. Natuurlijk kunnen zulke mensen nu al terecht bij het NIBUD, maar een fysieke ‘winkel’ met een open deur is toch een stuk uitnodigender. Op die manier kunnen problemen in een vroeg stadium voorkomen worden, zodat de gang naar de schuldhulpverlening niet nodig is. En als studenten, wellicht in ruil voor studiepunten, de adviezen kunnen geven (natuurlijk goed begeleid door bijvoorbeeld een docent) hoeft zoiets niet veel te kosten.
Misschien zou zo’n kleine maatregelen wel een hoop leed kunnen voorkomen.
Hugo Scherff
- Tags
Reacties op "Klein instrument voor grote problemen: budgetwinkels"
bird | Geplaatst op: 01-03-2010 10:01 | |
Een prima idee natuurlijk! Het klinkt allemaal erg
oplossingsgericht voor een specifieke doelgroep die het vaak
(onwetend voor de buitenwereld) toch moeilijk hebben. Is het de bedoeling dat dit als een overheidstaak wordt gezien? Ik zie niet zo goed vanuit welke invalshoek jij deze shops wil plaatsen. Is het een service van gezamenlijke energiebedrijven, banken, postorderbedrijven e.d. Met name als het komt vanuit het particuliere circuit die ook vaak verantwoordelijk is voor de kredietverlening, steun ik bovenstaand initiatief van harte. | ||
johan | Geplaatst op: 06-03-2010 21:05 | |
Heb je daar in de grote steden al niet het juridisch loket en
sociaal raadslieden voor met goed opgeleid personeel? Die geven ook
zulke adviezen. Overigens wordt hier ten onrechte het beeld geschept dat alleen mensen met een uitkering in de schuldhulpverlening terecht komen. | ||
Archief > 2010 > maart
- 31-03-10 23:19 - Kandidatenlijsten van CDA en ChristenUnie
- 30-03-10 00:45 - Hypotheekrenteaftrek: een ongetemd monster
- 29-03-10 03:05 - Dé kans van de crisis: anders tellen
- 26-03-10 10:25 - Amsterdam overdrijft met koopzondagen
- 24-03-10 15:25 - Ayaans vrijheid
- 19-03-10 19:31 - Verhagen moet nu doorzetten
- 17-03-10 00:01 - Wantrouw de wantrouwers van Bos en Eurlings
- 15-03-10 16:39 - De terugkeer van Cohen is de terugkeer van Paars
- 15-03-10 02:21 - Het gevaar van de personalisering van de politiek
- 12-03-10 10:58 - De overeenkomsten tussen populisten en elitisten
- 11-03-10 14:58 - De lange houdbaarheidsdatum van politici
- 09-03-10 06:00 - Ook bij de ChristenUnie: eerst het leven, dan de leer
- 09-03-10 01:04 - Niks Deens model, alleen redelijkheid kan ons redden
- 08-03-10 01:04 - Ik heb er flink genoeg van!
- 05-03-10 12:19 - Sociale partners, nu of …
- 04-03-10 18:41 - De campagne voor 2014 begint vandaag
- 03-03-10 15:01 - Huwelijk, samenlevingscontract of coalitie.
- 02-03-10 14:00 - Het verlies van het sociale gedachtegoed
- 02-03-10 06:14 - De tijd is rijp voor een nieuwe generatie leiders
- 01-03-10 10:05 - Eucharistie vieren met een respectloze COC-mentaliteit
- 01-03-10 02:28 - Klein instrument voor grote problemen: budgetwinkels